Umístění kaple:

v polích mezi Litovicemi a Hájkem, kde jsou patrné její zbytky. Kaple je vyznačena v císařských otiscích a v I. a III. vojenském mapování .

Souřadnice GPS:

N 50˚04.259´, E 14˚12.541´

Popis obrazů v kapli podle A. Podlahy:

nahoře:
Smrt Panny Marie. 

dole:

Smrt sv. Františka.

Nápisy

-latinsky:

Dormiat at tempus! paulo post Virgo resurget. Num coeleste decet linquere corpus humi? Sub specie stellae migrat Franciscus ad astra: Erudiit multos Doctor, et inde micat.

-překlad:

Spi jen dále ! Brzo povstaneš Panno : zdaž božské tělo má se zanechat v zemi? V podobě hvězdy putuje František k nebi.

Patron:

František Damián hrabě ze Šternberka

Současný stav:

Zřítila se v roce 1983, zbytky zdiva vedle cesty byly již rozebrány. V roce 2015 začala její rekonstrukce. Na postavení kaple je vypsaná veřejná sbírka, podpořit lze také pomocí DMS. Děkujeme!

Galerie:

Další:

Stejně jako zbylé tři kaple směrem k Hájku stála u cesty, která se začala v roce 1999 obnovovat. Kopíruje trasu původní cesty z Litovic do Hájku, nově je podél cesty vysázena lipová alej.

Na fotografii ze sedmdesátých let je vidět, jaká byla slabina opukových kaplí. Výklenek byl velmi hluboký a povětrnostními vlivy, po opadání omítek, se „vysypal“. Pak stačilo málo a kaple se zřítila celá. Takový byl zřejmě osud některých dříve zaniklých kaplí. Po této následovala naštěstí už jen kaple č. XVIII., která bude jak se zdá, znovu postavena.